NaStyku.pl

Warsztaty rzemiosł dawnych dla dzieci!

Historia i kultura mieszkańców Górnych Łużyc będzie przewodnim tematem otwartych i bezpłatnych warsztatów dla dzieci na które zapraszamy już w najbliższą sobotę 22 października do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu! Będziemy własnoręcznie tworzyć wczesnośredniowieczne sakiewki, tarcze, krajki oraz lalki „motanki”.
fot. Organizator
fot. Organizator
  • Start: 2022-10-22, godzina 11:00
  • Miejscowość: Zgorzelec
  • Wstęp: Bezpłatnie

Podzielone na dwie części – edukacyjną i praktyczną, bezpłatne warsztaty dla dzieci stanowiąjedno z wydarzeń IV edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą, która odbywa się w ramach projektu pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość”.

Podczas I części warsztatów, wołch czyli pogański kapłan i mędrzec, a także kmieć i średniowieczny wojownik zaprezentują najmłodszym elementy dawnego uzbrojenia. Ponadto mieszkanki górnołużyckiego grodu przedstawią także wytwórczość rzemieślniczą: drewniane i gliniane naczynia, przedmioty codziennego użytku, skóry zwierzęce i skrzynie.

Następnie, na specjalnie utworzonych stanowiskach warsztatowych, każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie wykonać zabawki i elementy strojów z epoki. Będą to m.in. sakiewki tworzone ze skóry, tarcze z tektury, krajki czyli kolorowe, wzorzyste tasiemki wyplatane z włóczki wełnianej oraz lalki „motanki” wykonywane z gałganków tkanin naturalnych. Wyroby będą oparte na wzorach historycznych oraz znaleziskach archeologicznych datowanych na okres wczesnego średniowiecza.

Na nasze warsztaty zapraszamy dzieci od 7 lat! Będziemy eksperymentować i bawić się, a to lubią i potrafią wszyscy. Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy tylko przyjść, nie trzeba się zapisywać.

Wszystko co potrzebne: półprodukty niezbędne do wytworzenia średniowiecznych przedmiotów, przekąski i napoje oraz fachowe wsparcie i opiekę instruktorów, zapewniają organizatorzy! Zapraszamy!

  • Co? Warsztaty dla dzieci pn. „Historia i kultura mieszkańców na Górnych Łużycach około 1000 roku”
  • Kiedy? 22 października od 11:00 do 16:00
  • Gdzie? Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, sala konferencyjna
  • Zapewniany posiłki oraz napoje
  • Tłumacz j. polskiego i j .niemieckiego dostępny na miejscu
  • Udział w warsztatach jest bezpłatny

Warsztaty „Historia i kultura mieszkańców na Górnych Łużycach około 1000 roku” są organizowane przez Urząd Miasta Zgorzelec w ramach projektu pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2020.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Warto przeczytać

DCF

Konkurs na wakacyjne filmy z Dolnego Śląska!

Inne
2022-07-01 - 2022-08-28
Dolnośląskie Centrum Filmowe wraz z Dolnośląska Organizacją Turystyczną zapraszają do udziału w konkursie na najlepszy wakacyjny film o Dolnym Śląsku. Do wygrania cenne nagrody, a zgłoszone filmy mogą w przyszłości stać się wizytówkami naszego regionu.

Zobacz również