- Start: 2022-10-22, godzina 11:00
- Miejscowość: Zgorzelec
- Wstęp: Bezpłatnie
Podzielone na dwie części – edukacyjną i praktyczną, bezpłatne warsztaty dla dzieci stanowiąjedno z wydarzeń IV edycji Dni Dziedzictwa nad Nysą, która odbywa się w ramach projektu pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość”.
Podczas I części warsztatów, wołch czyli pogański kapłan i mędrzec, a także kmieć i średniowieczny wojownik zaprezentują najmłodszym elementy dawnego uzbrojenia. Ponadto mieszkanki górnołużyckiego grodu przedstawią także wytwórczość rzemieślniczą: drewniane i gliniane naczynia, przedmioty codziennego użytku, skóry zwierzęce i skrzynie.
Następnie, na specjalnie utworzonych stanowiskach warsztatowych, każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie wykonać zabawki i elementy strojów z epoki. Będą to m.in. sakiewki tworzone ze skóry, tarcze z tektury, krajki czyli kolorowe, wzorzyste tasiemki wyplatane z włóczki wełnianej oraz lalki „motanki” wykonywane z gałganków tkanin naturalnych. Wyroby będą oparte na wzorach historycznych oraz znaleziskach archeologicznych datowanych na okres wczesnego średniowiecza.
Na nasze warsztaty zapraszamy dzieci od 7 lat! Będziemy eksperymentować i bawić się, a to lubią i potrafią wszyscy. Aby wziąć udział w zajęciach wystarczy tylko przyjść, nie trzeba się zapisywać.
Wszystko co potrzebne: półprodukty niezbędne do wytworzenia średniowiecznych przedmiotów, przekąski i napoje oraz fachowe wsparcie i opiekę instruktorów, zapewniają organizatorzy! Zapraszamy!
- Co? Warsztaty dla dzieci pn. „Historia i kultura mieszkańców na Górnych Łużycach około 1000 roku”
- Kiedy? 22 października od 11:00 do 16:00
- Gdzie? Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, sala konferencyjna
- Zapewniany posiłki oraz napoje
- Tłumacz j. polskiego i j .niemieckiego dostępny na miejscu
- Udział w warsztatach jest bezpłatny
Warsztaty „Historia i kultura mieszkańców na Górnych Łużycach około 1000 roku” są organizowane przez Urząd Miasta Zgorzelec w ramach projektu pn. „Pomyśl: Nasze Dziedzictwo – Twoja Przyszłość”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2020.