NaStyku.pl

Muzeum Łużyckie zaprasza na Piknik Archeologiczny

11 czerwca Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu zaprasza na Piknik Archeologiczny „W ogniu stworzone”, w trakcie którego przybliżymy Państwu dawne metody obróbki cieplnej metali, gliny, szkła czy też pożywienia. Zapłoną paleniska, zagrzmią młoty i kowadła, zalśnią dawne ozdoby, a powietrze przeniknie zapach podpłomyków.
Organizator
Organizator
  • Start: 2022-06-11, godzina 12:00
  • Koniec: 2022-06-11, godzina 20:00
  • Miejscowość: Zgorzelec
  • Wstęp: Bezpłatnie

W naszym grodzie swój kunszt zaprezentują: kowal, płatnerz, złotnik, ceramik, szklarz, kolczużnik oraz repuser miedzi. Spotkanie z historią wzbogacą praktyczne pokazy zastosowania wykutych mieczy – turniej w którym publiczność wybierać będzie wojowników stających do walki. Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy warsztat podczas których mierzyć się będą z dawnymi zawodami. Na zakończenie dnia, o godz. 20:00 w Muzeum Łużyckim przy ul. Daszyńskiego 15 odbędzie się wykład i prezentacja dotycząca tradycyjnych metod wytwarzania mieczy japońskich. Serdecznie zapraszamy.

Przewidywany plan wydarzenia:

  • 11 czerwca 2022 r,
  • Park Nadnyski (ul. Cienista)
  • Godz. 12:00 – 20:00
  • Prezentacja rzemiosł dawnych, warsztaty, prezentacje, prelekcje, pokazy walk dawnych.

Od zarania dziejów ludzkość fascynowała się żywiołem ognia – czciła go i drżała przed nim, wielbiła i starała się ujarzmić. Dzięki możliwościom, jakie niosła ze sobą moc ognia człowiek zaczął przetwarzać materię jemu dostępną – dary natury – i nadawać jej nowy kształt i przeznaczenie. Żywność, ceramika, broń, ozdoby i wiele innych początkowo „luksusowych” towarów, stało się przedmiotami niezbędnymi i codziennymi. Umiejętności pracy z ogniem i  obróbki cieplnej wpłynęły znacząco na postęp i rozwój cywilizacyjny naszych praprzodków. Dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez ognia, którego wykorzystanie przejawia się we wszystkich niemal aspektach życia.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Warto przeczytać

fot. Organizator

Warsztaty rzemiosł dawnych dla dzieci!

Inne
Zgorzelec | 2022-10-22
Historia i kultura mieszkańców Górnych Łużyc będzie przewodnim tematem otwartych i bezpłatnych warsztatów dla dzieci na które zapraszamy już w najbliższą sobotę 22 października do Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu! Będziemy własnoręcznie tworzyć wczesnośredniowieczne sakiewki, tarcze, krajki oraz lalki „motanki”.

Zobacz również