NaStyku.pl

Koncert zespołu Neues Klaviertrio Dresden

Podczas koncertu pt. „Gra.Techika.Gra”, który odbędzie się 7 października o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Koźlice 1, 59-900 Zgorzelec), zespół Neues Klaviertrio Dresden zaprezentuje ekscytujący program utworów pochodzących z XXI wieku, w tym jedną premierę.
Projekt zespołu Neues Klaviertrio Dresden
Projekt zespołu Neues Klaviertrio Dresden
  • Start: 2020-10-07, godzina 19:00
  • Koniec: 2020-10-07, godzina 21:00
  • Miejscowość: Koźlice
  • Miejsce: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Koźlice 1, 59-900 Zgorzelec)
  • Wstęp: 25 zł bilet normalny / 15 zł bilet ulgowy*

Pojęcie technika dla muzyka równozaczne jest z techniką gry. Ta z kolei przede wszystkim kojarzona jest z kanonem technik powstałych w okresie do końca XIX wieku, które w optymalny sposób wydobywają to, co nadal jest rozumiane jako normalne brzmienie instrumentów. Inne techniki określane są mianem „rozszerzonych technik gry”, choć wiele z nich zyskuje coraz większą popularność i zaczyna dorównywać rangą tym znanym. Techniki gry zawsze wysuwają się na pierwszy plan, gdy z instrumentów próbuje się wydobyć nowe, niesłyszane dotąd dźwięki. Nieważne, czy wynika to ze szczególnej wirtuozerii, czy z niewykłego ich brzmienia.

W programie koncertu Michael Maierhof jest obecny dwukrotnie. Jego zamiarem nie jest stałe podążanie za nowym. Wręcz przeciwnie: tutaj każdy utwór ogranicza się do własnej gamy starannie dobranych i wyważonych względem siebie dźwięków. W utworze „Sugar 1“ punktem wyjścia są różne sposoby pociągania smyczkiem, natomiast w utworze „Exit E“ wykorzystano z jednej strony dodatkowe rezonatory do zmiany dźwięku, z drugiej zaś strony systemy wibracyjne do pobudzania strun. 

Technika w utworze Michaela Flade'a „Spiel: seltsam attraktiv“ (pl. „Gra: dziwnie atrakcyjna”) zastosowana została w sposób niemal namacalny. Mamy okazję doświadczyć dźwięków granych na żywo, śledzić ich zapis i przetwarzanie na komputerze, odtwarzanie przy pomocy głośników, zarówno przy akompaniamencie muzyków, jak i solo, a także jako instalacja dźwiękowa. Ponadto wykonawcy nie dysponują przygotowanym wcześniej dźwiękiem, lecz zbiorem pól gry, po których mogą się poruszać według określonych zasad.

Te dwa podejścia łączą się w nowym utworze Ricardo Eizirika. W swoich kompozycjach wykorzystuje on z jednej strony brzmienia elektroniczne, z drugiej zaś strony nietypowe techniki gry dla muzyków instrumentalnych. Jego utwory charakteryzują się regularną obecnością komponentu teatralnego. Nasuwa się więc pytanie, na ile człowiek jest panem, a na ile niewolnikiem własnej techniki gry.

Program:

Michael Maierhof: Sugar 1 (2001)

Michael Maierhof: Exit E (2011)

Michael Flade: Spiel: seltsam attraktiv (2008)

Ricardo Eizirik: Neues Stück (2020, UA)

 

Neues Klaviertrio Dresden

Uta-Maria Lempert: skrzypce

Matthias Lorenz: wiolonczela

Clemens Hund-Göschel: fortepian

 

*Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, emerytom, osobom bezrobotnym i niepełnosprawnym.

Projekt zespołu Neues Klaviertrio Dresden

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Warto przeczytać

fot. Organizatorzy

Akcja charytatywna „Motyle” – wspomóż dzieci z chorobą nowotworową

Koncerty
Zgorzelec | 2023-05-19
Zgorzeleckie „Motyle”, nieobojętne na los dotkniętych chorobą nowotworową dzieci, od lat prężnie działają gromadząc środki na ich leczenie. Całoroczne zbiórki wieńczy koncert finałowy, który w tym roku odbędzie się 19 maja, w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
Brak zdjecia

Od serca do serca – koncert Nowej Filharmonii Łużyckiej

Koncerty
Pieńsk | 2023-05-03
Celebrując wiarę w jednoczącą moc muzyki, która jest ponad wszelkimi granicami narodowymi czy ideologicznymi, a jednocześnie robiąc pokłon w stronę naszego święta narodowego, w 232.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Nowa Filharmonia Łużycka z Görlitz zaprasza na koncert „Od serca dla serca”, który odbędzie się w EuRegioKom, w Pieńsku.

Zobacz również