NaStyku.pl

Otwarcie wystawy „Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945“ przy akompaniamencie muzyki

Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec, objętych patronatem Burmistrza Miasta Zgorzelec.
fot. Organizator
fot. Organizator
  • Start: 2023-01-13, godzina 18:00
  • Miejscowość: Zgorzelec
  • Wstęp: 70 zł

Wystawa autorstwa dr Katarzyny Naliwajek-Mazurek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego wraca nad Nysę po 11 latach. Po raz pierwszy sprowadził ją do nas w 2011 roku dr Albrecht Goetze. Była wówczas prezentowana w Gӧrlitz. Autorka przedstawia skutki polityki Trzeciej Rzeszy na terenach Polski czasu II wojny światowej: niszczenie kultury i muzyki polskiej, wraz z towarzyszącymi jej prześladowaniami i eksterminacją na tle rasowym i narodowościowym. Autorka opisuje formy życia muzycznego, jakie były możliwe w tych warunkach, oraz losy poszczególnych muzyków, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy. 

Na otwarciu obecna będzie kuratorka wystawy, dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek. Wydarzenie odbędzie się przy akompaniamecie muzyki w wykonaniu sopranistki, Ani Vegry i pianistki, Katarzyny Wasiak.

Uzupełnieniem i niejako komentarzem do wystawy będzie film Ute Friederike Jürß i Martiny Doerry „DECYZJA – Wilm prowadził podwójne życie” o oficerze Wehrmachtu Wilmie Hosenfeldzie, oprawcy i pomocniku prześladowanych, w tym m.in. Władysława Szpilmana.

Po otwarciu wystawy zapraszamy na koncert pieśni „Ci, którzy ratują się piosenką”: 

Koncert pieśni „Ci, którzy ratują się piosenką”

Piątek,  13.01.2023, godz. 20:00
Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Stalag VIII A, Zgorzelec
Bilety: 70 zł 

Występują:

Ania Vegry – sopran

Katarzyna Wasiak – fortepian 

Utwory Karola Rathausa, Ignacego Strasfogla, Andrzeja Czajkowskiego oraz Szymona Laksa

W biografie kompozytorów, których utwory złożą się na koncert, wpisane są dramatyczne przemiany zachodzące w Europie XX wieku. Wojna, prześladowania i wygnanie zostawiły swój ślad w ich twórczości, a jednak ich piosenki są dowodem głębokiego humanizmu i wiary w siłę kultury, która przełamuje narodowe uprzedzenia, stając się najważniejszą barykadą przed barbarzyństwem.

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Warto przeczytać

fot. Organizatorzy

Akcja charytatywna „Motyle” – wspomóż dzieci z chorobą nowotworową

Koncerty
Zgorzelec | 2023-05-19
Zgorzeleckie „Motyle”, nieobojętne na los dotkniętych chorobą nowotworową dzieci, od lat prężnie działają gromadząc środki na ich leczenie. Całoroczne zbiórki wieńczy koncert finałowy, który w tym roku odbędzie się 19 maja, w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu.
Brak zdjecia

Od serca do serca – koncert Nowej Filharmonii Łużyckiej

Koncerty
Pieńsk | 2023-05-03
Celebrując wiarę w jednoczącą moc muzyki, która jest ponad wszelkimi granicami narodowymi czy ideologicznymi, a jednocześnie robiąc pokłon w stronę naszego święta narodowego, w 232.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Nowa Filharmonia Łużycka z Görlitz zaprasza na koncert „Od serca dla serca”, który odbędzie się w EuRegioKom, w Pieńsku.

Zobacz również