NaStyku.pl

Kaziuki 2020. Kiermasz wiosenny w Zgorzelcu - IMPREZA ODWOŁANA!

Zgorzelecka Rada Seniorów, Centrum Kompetencji Seniorów w Zgorzelcu i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Zgorzeleckiej „Tramp” zapraszają na „Kiermasz wiosenny – KAZIUKI 2020”, który odbędzie się w dniu 11 marca 2020 r. w godzinach od 14:00 do 20:00 w Centrum Sportowo Rekreacyjnym ul. Maratońska 2.
Kaziuki 2020 w Zgorzelcu - IMPREZA ODWOŁANA
Kaziuki 2020 w Zgorzelcu - IMPREZA ODWOŁANA
 • Start: 2020-03-11, godzina 14:00
 • Koniec: 2020-03-11, godzina 20:00
 • Miejscowość: Zgorzelec
 • Miejsce: Centrum Sportowo Rekreacyjne w Zgorzelcu przy ul. Maratońskiej 2

AKTUALIZACJA (10 marca 2020 r.): Ze względu na rosnące zagrożenie ze strony epidemii koronawirusa organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu Kiermaszu Wiosennego KAZIUKI.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wśród atrakcji przygotowywanych na tę okazję będą występy artystyczne na folkową nutę oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i oryginalnym jedzeniem, pyszne pierogi i prezentacje stowarzyszeń, organizacji, grup partnerstwa lokalnego, gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych działających w okolicach Zgorzelca.

W programie udział wezmą zespoły folklorystyczne i taneczne:

 • Górnołużyckie Błękitne Kamizelki z Łagowa
 • Zespół Łużyczanie z Zgorzelca
 • Zespół Lasowianie z Pieńska
 • Zespół Wesoła Gromadka z Gromadki
 • Zespół Sołtysowe Gryfinki z Gryfowa
 • Zespół Podolanie Czerwona Woda
 • Zespół Jubilaci z Bogatyni
 • Zespół Malwy z Włosienia
 • Zespół Jarzębina z Zawidowa
 • Zespół Serenada Zgorzelec
 • Zespół Taneczny Młodzi Duchem z Miejskiego Klubu Seniora Zgorzelec

Udział w kiermaszu zgłosiło 28 wystawców. Swoje wyroby zaprezentują rękodzielnicy. Na straganach pojawią się wielkanocne palmy, świąteczne ozdoby, stroiki, kartki świąteczne. Będzie można skosztować i zakupić przygotowanych tradycyjnych smakowitych wędlin, pierogów, smalcu, ogórków, gęsi nadziewanych, miodów, różnego rodzaju wypieków oraz ciast- wykonanych przez Koła Gospodyń m.in. z  Gronowa, Spytkowa, Sławnikowic, Koźmina, Zawidowa, Jagodzina, Dłużyny.

Będzie również muzyka do tańca.

Patronat Honorowy – Burmistrz Miasta Zgorzelec Pan Rafał Gronicz

Kaziuki

Zwyczaj organizowania rozśpiewanych i roztańczonych Kaziuków nawiązuje do odpustowych jarmarków odbywających się w Wilnie 4 marca, w dniu świętego Kazimierza. Ta stara, licząca już ponad czterysta lat tradycja, jest wciąż żywa, a Kaziukowe jarmarki odbywają się nie tylko w Wilnie, ale także w innych miastach Litwy i poza jej granicami. Od niedawna organizowane są również w Polsce, najczęściej z inicjatywy byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków.

Czy wiecie, że…?

zanim w Polsce nastała moda na importowane anglosaskie Walentynki, rolę święta zakochanych z powodzeniem pełniły na Kresach właśnie wileńskie Kaziuki ! Sprzedawane podczas jarmarku piernikowe serca, zdobione lukrem i napisami, a czasami nawet całkiem pokaźną dawką lukrowanej poezji, chętnie kupowano na podarunki dla osób szczególnie sercu bliskich.

Jeżeli jesteś twórcą ludowym, rękodzielnikiem, rzemieślnikiem.  Jeśli własnoręcznie tworzysz dekoracje, ozdoby, koszyki, baranki, pisanki, stroiki, palmy wielkanocne to ta informacja jest do Ciebie!

Będziesz miał niebywałą okazję do przedstawienia swoich dzieł i talentu! Weź udział w wydarzeniu i zaprezentuj swoje unikatowe prace!

Szczegółowych informacji udziela Pani Halina Rączkowska tel. 782 810 128

 

Aktualna ocena: 0,0/5
Oceń zdjęcie:

Tagi

Warto przeczytać

Fot. www.zoo-goerlitz.de, C. Hammer

Festyn w görlitzkim zoo

Imprezy
2020-09-13
Uwaga, miłośnicy zwierząt, obserwatorzy przyrody, sympatycy klasycznego rękodzieła, ludzie kreatywni oraz aktywni sportowo! 13 września w godzinach od 9:00 do 18:00 w ZOO Görlitz-Zgorzelec po raz kolejny odbędzie się festyn z bogatą oprawą programową.
Jarmark rzemieślniczy w Görlitz / fot. Kulturservice Görlitz

Jarmark rzemieślniczy w Görlitz 2020

Imprezy
2020-09-13
W najbliższą niedzielę, 13 września w godzinach 10:00-18:00 odbędzie się tradycyjny jarmark rzemieślniczy w ramach „Dnia Otwartych Zabytków” na Dolnym Rynku (Untermarkt).

Zobacz również