- Start: 2021-06-25
- Koniec: 2021-06-26
Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2020 roku, w którym burmistrzowie Ursu i Gronicz otworzyli premierową edycję polsko-niemieckiego festiwalu mając nadzieję, że wydarzenie na stałe zagości w kalendarzu imprez Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.
Tegoroczna edycja rozpoczyna się w piątek od forum eksperckiego. W ramach wymiany między polskimi i niemieckimi winiarzami przewidziane są krótkie wykłady, prezentacje i dyskusje z ekspertami z dziedziny winiarstwa. Tematy sięgają od metod uprawy winorośli w obliczu zmian klimatycznych, poprzez metody analizy wina, aż po potencjał i wyzwania turystyki winiarskiej.
W części otwartej dla publiczności odbędą się wykłady o historii uprawy wina na Dolnym Śląsku oraz prezentacja książki.
Drugi dzień imprezy, sobota 26 czerwca, dedykowany jest rozkoszom podniebienia. To przede wszystkim przyjemność kosztowania wina i produktów regionalnych na festynie Wine & FoodMarket.
W sobotę winiarze zaprezentują swoje produkty na festynie na Placu Rewolucji Pokojowej (Platz der Friedlichen Revolution). Równolegle obok na Placu Pocztowym (Postplatz) odbędzie się FoodMarket, na którym wybrani regionalni producenci zaprezentują swoje produkty rolnicze i wyroby spożywcze.
Kogo zobaczymy na festiwalu?
Polska:
- Winnica Miłosz z okolic Zielonej Góry, tradycyjnego obszar uprawy winorośli
- Winnica Jakubów, odznaczona za najlepsze Polskie Wino na międzynarodowym konkursie Galicja Vitis 2017
- Winnicia Silesian, jedenasto hektarowa winnica położona w sercu Dolnego Śląska na przedgórzu Sudeckim
- Winnica Palac Wiechlice, położona w Pałacowym Parku z prawie 4000 sadzonkami winorośli
Niemcy:
- WineMarket: J. Trautwein, Weinküfermeister, Schloss Wackerbarth, WeinWobar vom Großräschener See, Sudost GmbH, Weingut Schuh, Landfleischerei Wagner, Z & R Zuckerwerk und Rebensaft +
Kremser Liköre - FoodMarket: Heinke & Sohn Hammermühle Bautzen e.K., Bäckerei Jarmer, Beerenobstkulturen Klaus Möse, Yvonne`s Lavendellädchen, Verein Lebens(t)räume e. V. Neugersdorf, Baumstriezel Manufaktur, Kleene Schänke Cunewalde, Landhof Gano, Ein Korb voll Glück, Görlitzer Schwimmschaf Cup, Brotschmiede Görlitz
Ponadto dla publiczności lubiącej delektować się nie tylko winem, ale także jego historią i kulturą związaną z winiarstwem, Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz przygotował do Wineforum trzy punkty programu z winem w roli głównej. Już w środę, 23 czerwca o godz. 18:00 w lokalu Benigna na Untermarkt 2 w Görlitz dr Dagmara Adamska z Uniwersytetu Wrocławskiego opowie o uprawie winorośli na średniowiecznym Śląsku. W piątek, 25 czerwca o godz. 17:00 ponownie w Benigna wykład dr Grzegorza Biszczanika o kuracji winogronowej doktora Ewalda Wolffa oraz o godz. 18:00 spotkanie z Krzysztofem Fedorowiczem, winiarzem prowadzącym Winnicę Miłosz w Łazie oraz pisarzem, autorem m.in. książki „Zaświaty”. Wszystkie trzy wydarzenia odbędą się po polsku z tłumaczeniem symultanicznym na język niemiecki. Wstęp jest wolny.
Plan wydarzeń otwartych dla publiczności
23.06.2021 | 18:00 | wykład historyczny | Benigna, Untermarkt 2
25.06.2021 | 17:00-19:00 | FORUM EKSPERCKIE | w Restauracji Horschel (Benigna) na Starówce w Görlitz
17:00 | wykład dr Grzegorza Biszczanika o kuracji winogronowej „in vino sanitas”
18:00 | rozmowa z Krzysztofem Fedorowiczem, promocja książki „Zaświaty”
26.06.2021 | 11:00 – 21.00 | FESTYN WINA – WINEMARKET | Plac Rewolucji Pokojowej w Görlitz
26.06.2021 | 11:00 -21:00 | FOODMARKET | Plac Pocztowy w Görlitz
Organizatorem projektu Coolinaria 2021 jest Kühlhaus Görlitz e.V. a partnerami projektu są: Miasto Zgorzelec, Muzeum Śląskie w Görlitz, Weinhaus Axel Krüger i Miasto Görlitz
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu dla Regionalnego Rozwoju w ramach programu kooperacyjnego INTERREG Polska-Saksonia 2014-2022.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: